بيان احساسات و ديدگاه ها درباره همجنسگراستيزي توسط سازمان ملل در روز بين المللي همجنسگراستيزي

17-may-stop-homophobia

در روز هفده می سال۲۰۱۴، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل، برای کمک به ساختن جهانی صبور که در آن مردان و زنان همجنسگرا، دوجنسگرا و دگرجنسگونه بتوانند عاری از تبعیض زندگی کنند، با درخواستی راسخ برای عمل نمودن به شعار « برابری با خواست توشروع می شود» این روز را روز بین المللی مبارزه علیه همجنسگراستیزی و دگرجنس گونه ستیزی نامگذاری نمود.

دبیرکل سازمان ملل در پستی در لینکداین در روز بین المللی مبارزه علیه همجنسگراستیزی و دگرجنس شده ستیزی اعلام نمود:

«حقوق بشر به همه تعلق دارد، مهم نیست شما چه کسی هستید یا چه کسی را دوست دارید. این پیام توسط دیگر مقام های ارشد سازمان ملل تایید و انعکاس یافت. کسانی که نه تنها درخواست تغییر در نگرش های تبعیض آمیزدارند بلکه خواستار تغییرقوانین موجود در بسیاری از کشورها هستند تا دگرباشان بتوانند با احترامی که شایسته آنهاست زندگی کنند.»

بان کی مون گفت: «چنین تغییراتی حیاتی هستند. او اشاره کرد که در تمام نقاط جهان، دگرباشان تبعیض را در هرجنبه ای از زندگی روزانه شان  تجربه می کنند. بسیاری از آنها در کودکی توسط همسالان خود مورد آزار و اذیت قرار می گیرند، از خانواده طرد شده و یا مجبور به رها کردن مدرسه می شوند. در بزرگسالی نیز بسیاری از برچسب های توهین آمیز، رفتار ناعادلانه و حتی خشونت رنج می برند.

بسیاری از دگرباشان به دلیل  ترس از تعصب یا آزار و اذیت، تمایلی به بحث درباره ی زندگی شخصی شان با همکاران در محل کار یا در محیط ها و نشست های اجتماعی ندارند». دبیر کل سازمان ملل در ادامه گفت: «در ٧۶ کشور جهان، داشتن یک شریک همجنس جرمی قابل تعقیب به شمار می آید. افراد دستگیر می شوند، به زندان می افتند، و در برخی موارد اعدام می شوند، فقط به این دلیل که در یک رابطه ی عاشقانه هستند. دگرباشان در محل کار، جایی که بسیاری از ما بیشتر ساعت های بیداری را سپری می کنیم با دشمنی های عمیقا ریشه دار رو در رو می شوند.»

دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد: «بابد از خودمان بپرسیم که  آیا می خواهیم در دنیایی زندگی کنیم که عشق مورد تعقیب  قرار می گیرد یا از آن تجلیل می شود؟»

وی با اشاره به اینکه که میلیون ها نفر سراسر جهان این روز بین المللی را مشاهده می کنند، گفت که «دفتر حقوق بشر سازمان ملل یک ویدیوی کوتاه را به عنوان بخشی از مبارزه برای آزادی و برابری به نام «نیروی سهیم کردن » منتشر کرده است. این ویدیو بر تاثیری که هرکدام از ما  می توانیم با به اشتراک گذاشتن داستان هایمان و نشان دادن حمایتمان از همکاران، دوستان و اعضای خانواده دگرباش مان داشته باشیم تمرکز می کند. من شما را تشویق می کنم که این ویدیو را تماشا کنید و آن در جهان به اشتراک بگذارید.»

دبیرکل سازمان ملل گفت: «تغییر طرز برخورد و گرایش های مردم زمان بر است و نیاز به تلاش و ثبات قدم دارد. ما همگی می بایست  علیه همجنسگراستیزی صحبت کنیم و دیدگاه ها و احساس های خود را بیان نماییم، حتی هنگامی که تظاهر می شود همجنسگراستیزی یک سرگرمی بدون ضرر یا یک ویژگی فرهنگی قابل قبول است. اما این درست نیست. همجنسگراستیزی نوعی تبعیض است واین مسئولیت همه ی ماست که با آن مبارزه کنیم و برای جهانی که کاملا آزاد و برابر است تلاش نماییم. صحبت کردن دراین باره به ما قدرت می دهد. اینکار همواره ما را قوی کرده است و هنگامی تعداد زیادی از افراد بدان گوش کنند، آنها می تواند دنیا را تغییر دهد.»

ناوی پیلای، کمیسیاریای ارشد سازمان ملل در حقوق بشر قبلا در پنجمین شورای دگرجنسگونه اروپا درباره ی بالا بردن آگاهی از تبعیض و خشونتی که دگرباشان با آن مواجه می شوند، صحبت نموده بود. خانم پیلای گفت: «به عنوان کمیسریای ارشد سازمان ملل در حقوق بشر، من همیشه علیه خشونت و تبعیض برپایه گرایش جنسی و هویت جنسی سخن گفته ام با این حال هنوز دولتمردانی را می بینم که از خشونت و تبعیض علیه دگرباشان حمایت می کنند. با این حال اقدام های کمی برای حفاظت از دگرباشان در مقابل چنین خشونت هایی صورت گرفته است.»

این نخستین باراست که کارشناسان و گزارشگران مستقل حقوق بشر سازمان ملل بیانیه ای مشترک برای چنین روزی اعلام می کنند. در این بیانیه با دقت اشاره شده است: «دولت ها باید محیطی مملو از تحمل و احترام بسازند که در آن همه ی مردم (که دگرباشان نیز شامل آنها می شوند) بدون ترس از اینکه مورد حمله قرار بگیرند، مجرم شناخته شوند یا مورد ننگ قرار بگیرند بتوانند ایده ها و افکار خود را بیان کنند.»

مایکل سیدیبه، مدیر اجرایی برنامه مشترک سازمان ملل درباره ی ایدز/اچ آی وی به نقل از نلسون ماندلا رییس جمهور آفریقای جنوبی گفت: «آزاد بودن به این معنا نیست که زنجیرهای کسی را باز کنیم، بلکه بدین معناست که به شیوه ای زندگی کنیم که به آزادی های دیگران را توسعه دهیم و به آنها احترام بگزاریم.»

رییس برنامه مشترک سازمان ملل درباره ی ایدز/اچ آی وی با درنظر گرفتن این مساله تاکید کرد که مجرم شناختن دگرباشان می تواند همه ی جامعه را در خطر قرار دهد. این مساله افرادی را که نیاز به پیشگیری و خدمات درمانی دارند ازاقداماتی که ممکن است به نجات جانشان منجر شود دور نگه میدارد.

او گفت: «شرم آور است که در سال ٢٠١۴، زمانی که ما همه وسایل لازم برای دفاع در برابر ایدز را داریم، هنوز در حال مبارزه با تعصب، ننگ، تبعیض و قوانین همجنسگراستیزی در ٧٨ کشور سراسر جهان هستیم.» وی اخطار داد که ننگ و تبعیض برپایه ی گرایش جنسی و هویت جنسی باعث بروز عفونت های جدید اچ آی وی می شود. او گفت: «ما تنها زمانی می توانیم آزاد باشیم که به آزادی برادران و خواهران دگرباش مان احترام بگذاریم. بیایید باهم درباره ی جاده ای به سوی آزادی گفتگو کنیم.»

هان کلارک، مدیر برنامه توسعه سازمان ملل در انعکاس به این نگرانی ها گفت: «سال گذشته قوانین مضر ضد دگرباشان تحت پوشش حمایت از کودکان و خانواده ها تصویب شده اند.» او گفت: «قوانین کیفری مانند اینها پتانسیل آن را دارند که به همجنسگراستیزی و دگرجنس شده ستیزی دامن زنند و بر زندگی مردم تاثیری مضر برجای بگذارند. چنین قوانینی دگرباشان را قربانی می کند و آنها را از چالش های واقعی اجتماعی و پیشرفت که کشورها با آن مواجه هستند، منحرف می کند.»

وی تاکید کرد قوانین ضد دگرباشان  براین فرض نادرست که همجنسگرایی بافت اجتماعی کشور را با خطر مواجه می کند پایه گزاری شده است.

خانم کلارک گفت: «اما شواهد این را نشان نمی دهد. در کشورهایی که رفتار جنسی همجنس گرایانه جرم زدایی شده است، هیچ تهدیدی نه بر نهاد ازدواج و نه بر رفاه کودکان مشاهده نشده است درصورتی که جرم زدایی گامی کلیدی برای تامین فرصت برای دگرباشان جنسی که درطول تاریخ همواره مورد مخالفت قرار گرفتن است تا بتوانند شکوفا شوند و بعنوان اعضای مورد احترام جامعه در آن مشارکت نمایند.»

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s