( قسمت اول) ایران سکولار؛ سال ۱۴۲۹/ برگزاری اولین گردهم آیی رسمی اقلیت های جنسی در ایران


سه شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۲۹ 

امروز اولین گردهم آیی «انجمن اقلیت های جنسی ایران» در سالن کنفرانس اصلی دانشگاه ملی (شهید بهشتی سابق) برگزار شده است. با توجه به ناامنی های اخیر، برگزار کنندگان گردهم آیی در مورد آن تبلیغات رسانه ای انجام نداده اند و در عوض، گروه برگزیده ولی بزرگی از کارشناسان و فعالان حقوق مدنی را دعوت کرده اند. عنوان گردهم آیی را، «حقوق اقلیت های جنسی در قانون اساسی جدید» گذاشته اند و هدفشان، برجسته کردن توجه به مسائل این اقلیت ها در قانون اساسیِ در حال تدوین است.

انجمن اقلیت های جنسی ایران، اولین سازمان ثبت شده مدافع حقوق این اقلیت ها در داخل کشور است. گردانندگان این سازمان، از ابتدای تأسیس آن رویکردی بسیار محتاطانه را درپیش گرفته اند تا با کمترین تنش ممکن، افکار عمومی را بر روی حقوق اقلیت های جنسی ایران حساس کنند. گردهم آیی امروز هم، نخستین مناسبت ازاین نوع است که در ایران برگزار می شود و با توجه به حساسیت شدید تندروها بر روی اقلیت های جنسی، نیروهای امنیتی تدابیر احتیاطی ویژه ای را در اطراف محل آن تدارک دیده اند. قرار شده ما هم در دفتر رئیس جمهور گوش به زنگ باشیم و خبرهای گردهم‌آیی را از نزدیک دنبال کنیم.

سایت انجمن اقلیت های جنسی ایران، ویدیوی گردهم آیی را به طور زنده پخش می کند که با سخنرانی احسان مصلحی دبیر کل انجمن شروع می شود. او پسر آیت الله مصلحی از مراجع تقلید محافظه کار ایران است که پیش از در گذشتش در سال ۱۴۲۰، فتواهای نوآورانه ای را در مرد اقلیت های جنسی صادر کرد. این آیت الله اگرچه حقوق برابر اقلیت های جنسی را به رسمیت نمی شناخت، ولی «اعمال خشونت علیه آنها به خاطر متفاوت بودنشان از نظر جنسی» را غیرشرعی می دانست. گفته می شود دلیل اصلی صدور این فتوا، همجنس گرا بودن پسر آیت الله مصلحی (دبیر کل فعلی انجمن اقلیت های جنسی) بوده است. معروف است که آیت الله مصلحی با فرض اینکه گرایش جنسی فرزندش نوعی «بیماری» است، وی را در معرض انواع «درمان» های گران قیمت در داخل و خارج ایران قرار داده بود ولی در نهایت، متفاعد شده بود که خلقت او با افراد دگرجنس گرا متفاوت است و پزشکان نیز امکان تغییر ماهیتش را ندارند.

احسان مصلحی سخنرانی خود را به پاسخگویی به ایرادات منتقدان این انجمن اختصاص می دهد. صحبت های او، مشخصاً متوجه آن گروه از فعالان حقوق اقلیت های جنسی است که رویکرد انجمن را بیش از حد محافظه کارانه می دانند. می گوید که انجمن اقلیت های جنسی، هرگز مدعی نمایندگی تمام اعضای این اقلیت نبوده و به فعالانی که به روش های رادیکال تر اعتقاد دارند توصیه می کند که با تأسیس انجمن خود، به هر شیوه ای که موثرتر می دانند فعالیت کنند. آقای مصلحی تأکید می کند که در بین اعضای اقلیت های جنسی، هم گرایش های محافظه کار و هم گرایش های غیرمحافظه کار وجود دارند و حتی طیفی از آنها، مانند خود او مذهبی هستند. او می افزاید که «انجمن ما، رویکردهایی مانند تلاش برای راه اندازی رژه همجنسگرایان در ایران را، که از سوی برخی فعالان مقیم خارج پی گیری می شود، غیر سازنده می داند و در عوض، تلاش خود را برای روشن کردن افکار عمومی در مورد تبعض های تحمیل شده بر اقلیت های جنسی و تغییر قوانین تبعیض آمیز متمرکز کرده است».

بعد از احسان مصلحی، غزل اخوان حقوقدان و از اعضای هیات مدیره انجمن اقلیت های جنسی صحبت می کند. خانم اخوان خبر از لابی کردن این انجمن با رهبران پنج ائتلاف اصلی حاضر در مجلس موسسان می دهد که به نظر او نسبتاً موفق بوده است. به گفته خانم اخوان، در این میان ائتلاف جمهوری اسلامی اساساً صحبت با انجمن را نپذیرفته ولی با چهار ائتلاف دیگر گفتگو و از آنها خواسته شده است که در متن قانون اساسی آینده، حقوق اقلیت های جنسی را مورد اشاره قرار قرار دهند. خانم اخوان می گوید که البته حقوق این اقلیت ها، معمولاً نه در قانون اساسی، که در قوانین مدنی ذکر می شوند، اما حتی در قانون اساسی هم، مثلاً در قالب تأکید بر «حقوق مساوی شهروندان فارغ از جنسیت، نژاد، مذهب یا گرایش جنسی»، می توان حقوق اقلیت های جنسی را مورد اشاره قرار داد. عسل اخوان معتقد است: «با توجه به مستقر نشدن نهادهای قانونی دولت جدید و مخالفت های قوی در برابر برخورداری اقلیت های جنسی از حقوق برابر، به رسمیت شناخته شدن حقوق آنها در قانون اساسی می تواند احتمال نفی این حقوق در سال های نامطمئن آینده را کاهش دهد.»

من پیشتر راجع به انجمن اقلیت های جنسی ایران چیز زیادی نشینده بودم ولی معلوم است که دارند بسیار حساب شده عمل می کنند تا با ایجاد کمترین واکنش منفی، زمینه تغییرات دراز مدت قانونی را فراهم کنند. واضح است که حتی ظاهر و طرز لباس پوشیدن اعضای انجمن هم، از سطح متوسط جامعه امروز ایران محافظه کارانه تر به نظر می رسد که بعید است تصادفی باشد و قاعدتا، نشان از نوعی تصمیم گروهی یا دیسیپلین سازمانی دارد.

به هر حال، تا گردهم آیی امروز دانشگاه ملی تمام شود، از نگرانی قلبمان توی دهنمان می آید! خوشبختانه مراسم بدون اتفاق خاصی به پایان می رسد. حتماً تصمیم انجمن برای رسانه ای نکردن گردهم آیی امروز قبل از برگزاری، در محافظت آن از واکنش های احتمالی تندروها نقش داشته است. البته لابد باید منتظر انتقادات رسانه ای تندروها به دولت بر سر این گردهم آیی باشیم، ولی به طور کلی، برگزاری بدون تنش آن را باید نشانه مثبتی دانست.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s